
Ovaj izuzetan roman okupira svu pažnju čitaoca. Zaplet, praktično, počinje već prvom rečenicom, koja objavljuje dolazak godine Zveri 1666.
Priča je ispletena je oko dela u kome je, pored devedeset devet imena kojima Kur'an označava Alaha, navedeno i stoto ime. A onaj ko ga izgovori zadobija neslućene moći.
Baldasar je trgovac starinama. Biva primoran da proda knjigu koja krije ,,Stoto ime''. Zatim rešava da je povrati.
Poput slepog Homera, Maluf opisuje Baldasarovu Odiseju, njegova putovanja od Biblosa, Tripolija, Mletačke Republike, Otomanskog carstva, sve do Đenove, grada u kome je ponikao. Tragajući za ,,Stotim imenom'', nalazi ljubav, prijateljstva, smisao svog postojanja i života. Okončanjem godine Zveri, završava se i njegova odiseja
Ovaj roman može se čitati i kao alegorija. gde Stoto ime predstavlja smisao života, ispunjenje misije koja nam je ,,data'' rođenjem...Ali, ne usuđuju se svi da slede svoje ,,Stoto ime''. Najčešće odustanemo kod prvog većeg talasa koji nam zaljulja barku, ili se možda, kao i Baldasar,koji odlučuje da ipak Knjigu ostavi neotvorenu, suviše plašimo da otkrijemo ono šta život skriva. Ovo delo se ne ispušta iz ruku....Kad sam ga pročitala- neverovatno, ali bila sam tužna. Zašto? Zato što nema više.
Нема коментара:
Постави коментар