субота, 14. фебруар 2009.

Samarkand- Amin Maluf


Šeherezadi dodati zrnce realnosti i jedan prstohvat istorije - i dobićete veličanstveni Malufov Samarkand.
Centralni likovi ovog remek dela su Omar Hajjam, arapski učenjak i pesnik, i njegova zbirka rubaija, u to vreme ne baš cenjenog pesničkog roda (kako sam Maluf kaže).O. Hajjam je toliko bio ispred vremena, da je već u 11v. javno, u rubajii, upitao Boga/Alaha lično, okrivivši ga za, danas bismo rekli, dvojne standarde: ,,Ako zlim kažnjavaš zlo koje počinih, kakva je razlika između tebe i mene, reci?''
Ovaj roman govori o svima onima koji su posedovali Rubajie - carevima, šahovima, kao i o Hasanu Sabahu, osnivaču sekte asasina, koji nas u jednom delu upoznaje sa načinom na koji deluju teroristi:
,,Ubijemo jednog- zastrašimo 100.000... Ipak nije dovoljno pogubljivati i zastrašivati - treba znati poginuti... Jer kad poginemo na najhrabriji mogući način, primoravamo svetinu da nam se divi.. A iz te svetine izaći će ljudi da nam se pridruže..''
I danas se u mnogim evropskim jezicima izraz ,,asasin'' koristi da se označe atentatori. ...
Svi vlasnici knjige postaju opsednuti orijentom, Persijom, njenom istorijom. Roman obijuje silnim avanturama, neverovatnim dogodovštinama, a sve u znaku političkih previranja i intriga, u kojima Persija nje ni malo zaostajala za najčuvenijim evropskim dvorovima, a što je Maluf tako majstorski, onako persijski izatkao u priču koja se prosto guta, klizi, kao čokolada. Tu je i tajanstvena persijska princeza Širin, Hajjamova velika ljubav, za koju je na kraju neizvesno da li je uopšte postojala, ili je bila samo opsena, plod njegove mašte.
Krajnje je aktuelan deo u kome nas autor upoznaje sa Persijom krajem XIX veka: zemlja je bukvalno rasprodata budzašto, svaka velika sila vuče na svoju stranu...Zvuči poznato?
Nakon početnih par strana isključićete televizor. Do dvadesete telefon.... Stvara zavisnost. Definitivno.

Нема коментара: